Skip to content

Genem for Growth – Uus tulemine peale pikka pausi

  Ahoi, viimaks on see pikk paus viimasest blogipostitusest läbi saanud. Aga mis seal ikka, parem hilja kui mitte kunagi ning nagu möödunud valimistel perioodil kombeks oli, anname ka meie lubaduse, et nüüd enam nii pikka pausi ei tule.

  Aga miks siis seisma jäi… Põhjuseid ja vabandusi võib ilmselt otsida aja puuduse, vähese huvi ning jaksu pärast. Lühidalt ei olnud suurt motivatsiooni ja tahet hakata nullist uut lehte üles ehitama, kui kõrval olid juba mitmed teised veebilehed ja projektid. 

  Aga nagu ikka, siis mõne nädala eest, klassikaliselt õlleklaasi taga, otsustasime jällegi selle avapaugu ära teha koos mõninga muudatusega võrreldes eelmise formaadiga:

  • Esiteks läheme üle Eesti keelele.
  • Teiseks võtame seda kui tavalise blogina ning kirjutame vabas stiilis.
  • Viimase punkti täiendusena ning loogilise jätkuna ei pane ka nii suurt rõhku SEOle.
  • Meie lubadus: vähemalt 2 postitust kuus.

  Mis peaks saama selle lehe mõtteks? 

  Ausalt öeldes polegi veel õrna aimu. Võib-olla lihtsalt midagi sellist mida hiljem ise hea lugeda. Ehk õnnestub kellegil leida inspiratsiooni, häid mõtteid jne. Aga siin lehel püüame täpsemalt kirjutada enda kogemustest veebimaailmas, teekonnast, mõnedest läbilöökidest ning mitmetest möödalöökidest. 

  Selles postituses fokuseeriks rohkem sellele, et kuidas me üldsegi sellele teemale sattusime ning siiamaani jäänudki selle “veebimaailma” ümber.

  Kust see mõte tekkis, et võiks hakata veebilehte ehitama?

  Siis kui veel unistused olid veel kõvemad kui reaalsus

  Selleks peab ajaratast umbes täpselt kaks aastat tagasi keerama. Siis tekkis see esimene mõte, et võiks ju kah oma mingi bisnessi teha. Kuidagi sattus see valik sellele, et tegime esimese veebilehe. 

  Algus oli paljulubav: mõlemal sellest valdkonnast kogemusi ja teadmisi null. Ainuke asi, mis meil oli: unistus ja tõotavad numbrid, et siit saab asja. Aga juhtus see, mis tavaliselt ikka juhtub alustavatel entusiastidel… need numbrid paberil ei tahtnud kuidagi klappida reaalsusega ning pigem nägime hoopiski miinusmärke.

  Martin vs võhandu
  Martin vs Võhandu maraton

  Sellegipoolest ei jätnud jonni ning jätkasime enda harimist, panime paika pidevalt uued strateegiad, ideed ja plaanid. Ütleme ausalt, et nautisime seda protsessi ning tundus, et sai leitud midagi sellist, mida kannatas teha ka siis, kui sellest mingit kasu ei tule (rahaliselt).

  Mida rohkem me selle veebilehega mässasime, saime lõpuks aimu, et mida üks veebilehe ülesehitamine endast ikkagi tähendab. Pole see nii lihtne ja lollikindel midagi. Nagu igas teises ettevõtmises, enne edukat läbiööki jääb seljataha rohkelt töötunde, läbikukkumisi ning lõpuks mõtte mõlgutusi, et kas see ikka oli õige valik…

  Vaadates tagasi kahe aastasele perioodile läbi Erki ja Martini silmade

  Etteruttavalt võib öelda, et need kaks aastat on olnud palju muutusi, nii Erkil kui ka Martini jaoks. Vastu on võetud murrangulisi otsuseid, riske, mõningaid väikseid võite ning kogetud rohkelt seiklusi.

  Mida tegi Erki?

  Mostar
  Erki istumas ja vaatamas seda kuulsat Mostar silda. Bosnia

  Tervet möödunud kahe aasta kulgu lahkama ei hakka, kuid mõned tähtsamad nopped. Esiteks nägi Erki, et temast ehitusinseneri ikkagi ei saa. Polnud seda sära silmades ning ei näinud ennast kalkuleerimas erinevaid ehitusvalemeid terve oma ülejäänud elu. Julguse kogumine võttis aega umbes aasta, kui lõpuks sai see kellu nurka visatud.

  Kas tuli siis uus töökoht ja eriala? Ei, seekord otsustas Erki minna backpackima Euroopasse. Ammune unistus sai teoks peale töökoha lõpparve tegemisest ning ühe otsa lennupileti ostuga. Oli üks vinge soolo reis Euroopasse. 

  Koroona ajal sai avatud ka kaks blogi: reisiteemaline Genem Travels ning fotograafia teemaline Genem Photography. Need kaks veebilehte hõivasid Erki mitmeteks kuudeks arvutiekraani taha.

  Lisaks sai jällegi möödunud suvel käidud soolo backpackimas ning nüüdki jäädud Eestisse paikseks koos uute ja huvitavate kohustustega.

  Albaania
  Erki Albaanias rännakul jalga puhkamas
  Montenegro
  Lihtne Montenegro tänav ja Erki

  Kas see suur 180 kraadine pööre kulges lihtsalt? Absoluutselt mitte! Meeletult palju läbikukkumisi oma veebilehtedega, polnud kindlalt sissetulekut ning muud jamad, mis tulenevad ette alustavate ettevõtmistega.

  Kas kahetsen oma tehtud otsuseid? Jällegi, absoluutselt mitte! Olgugi, et taha on jäänud äärmiselt keerulised perioodid on mul selline tunne, et teen õiget asja. Olen nii palju uut juurde õppinud, saanud hulga väärtuslikke kogemusi ning tükkmaad enesekindlamaks.

  Möödunud aastad on olnud äärmiselt põnevad, arendavad ning täis otsuseid, mis mind loodetavasti viib kuhugi heasse kohta. Kuigi alles olen tagasi saamas esimest vagunit rööbastele, siis tegelikkuses kui vaadata tagasi on olnud üks vinge periood. Ja veel vingemad ajad on veel ees! 

  Mida tegi Martin?

  Põhjus miks Martin kunagi koristamiseni ei jõua…

  Kahe aasta jooksul jõudis ka Martini seiklused kõikuda pidevalt ülesse ja alla. Alustame sellest, et umbes täpselt kaks aastat tagasi käis Martin Portugalis välispraktikal. Siis oli ka plaan veel üks aasta USA-sse minna. Kõik oli nagu planeeritud…aga võta näpust, koroona jõudis ette. Seega tekkis keeruline olukord ja samas ka dilemma, et oot oot mis nüüd edasi teha.

  Asjad kulgesid lõpuks nii, et Martin lõpetas enda USA seiklused täiesti ära ja kuna koroona oli rahalised kraanid kinni tõmmanud oli vaja suve jooksul käia nii Soomes kui Norras tööl. Samas sai suve jooksul alguse Boostupfitness, mille algus oli keeruline aga peale 6 kuud toimus suur hüpe. Samal ajal hakkas jooksma ka Martini viimane aasta koolis, milleks oli vaja teha lõputöö.

  Õige pea tuli ta koos sõbraga uue ettevõttega välja mille nimeks on Timeffect, mis tegeleb turundusega aga peamine suund on SEO. Kool oli vaja lõpetada aga enamus rõhku sai Timeffect.

  Timeffect
  Timeffect asutajad – Martin ja Joosep

  Kui aeg edasi läks, siis Jaanuaris sai loodud uus veebileht, mis kujunes hiljem välja uueks ettevõtteks, kus nüüd peale Martini ja tema sõbra on Erki ja veel üks inimene ning varsti varsti on meil kolossaalne avapauk toimumas.

  Kokkuvõttes oli 2020 oktoober – 2021 aprill täis keerulisi pöördeid, otsuseid, kukkumisi ja võite. Mis kokkuvõttes mängis välja selliselt, et kool sai õnnelikult läbi ning ettevõtted said uue hingamise.

  Need kaks aastat on olnud ühed kõige õpetlikumad ja põnevamad aastad. Kuid kõige paremad ajad on veel ees. Seega jalg üles ja käsi alla ning naeratus näole. 

  Tulles tagasi nüüd tänapäeva…

  Aasta oli siis… üsna ammu

  Aga kerides nüüd jällegi ajaratta praegusesse aega, siis võib öelda, et just sealt see kõik alguse saigi, mille kallal me nüüd igapäevaselt tegeleme. Martinil on kaks veebilehte ja registreeritud ettevõtet: Timeffect ning BoostUpFitness. Erkil on kaks blogi: Genem Travels ja Genem Photography. 

  Lisaks kõigele sellele on Erki, Martin ja veel kaks sõpra arendamas uut veebilehte, mis on nüüdseks järjekordseks ettevõtteks välja kujunenud. Aga sellest juba kuulete mõne aja pärast!

  Mis edasi?

  Ehk siis sellest esimest veebilehest on aja jooksul välja kujunenud mitu uut potentsiaalikat (loodetavasti) veebilehte. Kõik kes on kunagi kasvõi ühte veebilehte üles ehitanud, teavad kui ajamahukas see üks projekt olla võib. Lisades juurde siia veel kannatlikkuse, et enne edukat veebilehte läheb umbes pool aastat aega, et see hakkaks nö tööle. 

  Aga peale seda karmi karastus perioodi ning arusaama veebimaailma tööst oleme endiselt selle eriala peale jäänud. Kui ennem olid ainult unistused, siis nüüdseks juba teame, et mis toob edu ja mis mitte.

  Kas suudame miljonit väärt veebilehte ja äri ehitada? Praegu ilmselt mitte, aga see on suund kuhu poole pürgida ning mille saavutamine tundub iga kuuga aina reaalsem. Igatahes tööd on veel palju teha ning läbida tuleb veel mitmeid takistusi, et saavutada see esmane siht. Aga põhiline on see, et usk on olemas edukaks läbilöögiks… mingil hetkel.

  Küll kõik lõpuks välja mängib!

  See oligi selline kiire ja lühike ülevaade sellest, et kuidas me sattusime lihtsalt veebilehtede arendusse ning sealt edasi juba ettevõtlusesse. Asi sai alguse ideest ja otsusest, et teeme ühe veebilehe ja  hakkaks siis sellega raha tegema. Algus ei olnud sugugi roosiline ja võib-olla ongi parem… Muidu pole ju midagi meenutada. Nagu üks tark mees kunagi ütles:

  “Mis oleks kõige selle mõte, kui kõik oleks lihtne ja tuleks kergelt… põnevust on vaja, kogemusi on vaja ja mis kõige olulisem, et ei oleks igav!”

  Aga mis kontenti siit saidilt edasi tuleb? Seiklusjutte maalt ja merelt. Ilmselt mõned nipid ja tipid enda erialadelt. Põnevaid lugusid, kordaminekuid, altminekuid, pealtpanekuid ja mõned pöörased vembud. Ega me ise ka täpselt ei tea, vaatab käigu pealt!

  Olge mõnusad!

  Liked this article? Share it on Social Media!