Skip to content

Kuidas nautida seda “pöörast” elu?

  “Aeg liigub kiiresti, päevad justkui jääksid iga aastaga aina lühemaks…”

  Kunagi ütles üks tark mees, et “elu on ikka seiklus küll.” Nii ta kipub olema, sest meie argipäevad koosnevad erinevatest sündmustes, kogemustest ja läbi elamistes. On päevi, kus me hüppame voodist välja enne äratuskella ja laulame joostes dušši alla. Kuid on ka vastupidiseid päevi.

  Tihti arvame, et nauding elust algab siis kui meil on kõik olemas. Raha, maja, auto ja kõrge palgaga töökoht – justkui startpakett rõõmsaks eluks. Aga on see tõsi? 

  Probleem on tõsiasjas, et hea elu on protsess, mitte lõplik eesmärk. Suurimad eesmärgid, mida me saavutame, võivad juhtuda väga vanas eas! Me oleme vihased ja pettunud, kui miski ei lähe plaanipäraselt; iga öö me unistame heast elust ja suurest hunnikust rahast, mis igast aknast sisse pritsib.

  Küsimus on suhteliselt lihtne aga samas paganama keeruline. Mine peegli ette, vaata endale otsa ja küsi iseendalt, kas sa tegelikult ka naudid enda elu? Ole aus… Kui vastus oli ei, siis on aeg tegema hakata vajalikke samme, et saa vastus muutuks. 

  1. Ole hetkes

  Mäletad sa seda tunnet, kui sinu mõte ja fookus oli mingis kindlas hetkes. Sa ei mõelnud minevikust, tulevikust ega muudest muredest, mis sind võib-olla valdasid. Oled sa kunagi nautinud hetke? Mis tunded sind valdasid?

  “Ole hetkes” tõsi ta on, et seda on lihtsam öelda kui tegelikult teha. Meie mõttemaail ei jää kunagi vait. Seal toimub pidev analüüsimine, küsimuste esitamine, kahtlemine, rääkimine ja vandumine. Pealtnäha võib tunduda, et sa oled rahulik aga oii kui keegi näeks või kuuleks sisemaailma. On päevi, kus endale on ka imelik, et millist teksti sinu mõttemaailm suudab välja ajada. 

  On ütlemine, et kui me oleme ärevad, siis me oleme enda mõtetega tulevikus, kui me oleme kurvad, siis me oleme minevikus ning kui me oleme rahulikud, siis me oleme hetkes. 

  Hea näide: oletame, et on suvekuu. Augustikuine õhtupoolik, kus puhul soe tuul. Mitte liiga tugev vaid selline paras. Ilm on täiesti selge, kell on umbes seitse õhtul. Sa oled väljas. Mõtled, et lähed jalutama. Jalutades sa lähed mere äärde. Ja seal mere ääres on üksik suur puu. Sa oled seal, istud maha ja vaatad kaugele. Ühel hetkel tuleb väikene tuulehoog ja sa kuuled kuidas puu kohiseb. Sa tunned seda tuulehoogu. Meri on täiesti rahulik. Ja nii sa seal oled, hetkes. Sa tunnetad enda ümbrust ja justkui kõik mured oleksid läinud. 

  2. Tee midagi, mis paneb sind tundma “elusana!”

  Mis paneb sind tundma elusana? Kas teleka vaatamine ja sotsiaalmeedias istumine tekitab sellist tunnet? Võib-olla tõesti aga enamus juhtudel oleks see hoopis vastupidine tunne ehk see paneb meid halvemini tundma. Mõtle korra, mida sa tegid viimati midagi sellist, mis pani sind tundma tõeliselt elusana. 

  Kas see on reisimine? Kas see on mingi uue asja tegemine? Autoga sõitmine? Langevarjuhüpe? Selleks võib olla mida iganes. Leia see, mis kutsub seda tunnet esile ja tee seda. Usu meid, see muudab sinu päevad, nädalad, kuud ja aastad rohkem tähendus rikasteks.

  Hea näide: tead neid lõbustuspargis olevaid masinaid, mis viskavad sind suurel kiirusel ülesse? Mis tunne tekib? Suur adrenaliini sööst toimub ja tunne, mis tekib on raske kirjeldada. Kui oled adrenaliin otsija, siis on see midagi, mis sind elusana tundma paneb. Kui sa aga ei ole suur adrenaliini ja ekstreemsuste sõber, siis sobib sulle midagi rahulikumat. Näiteks purjetamine merel.

  3. Proovi uusi asju

  Millal oli viimane kord, kui sa tegid midagi täiesti uut? Mäletad sa seda? Kui sa ei mäleta, siis järelikult on sellest liiga palju aega möödas. Proovi uusi asju. Jah, see on ebamugav aga see ongi asja mõte. Muidu me oleme pidevalt autopiloodi peal ja enamus ajast me ei mõtle ka mida me teeme. Me lihtsalt oleme ja nii need päevad mööduvad. Usu meid, uue asja proovimine paneb südame lööma uue rütmiga.

  4. Veeda aega sõprade ja perega

  Enamasti tunneme, et peame oma eesmärke täiel kiirusel üksi taga ajama, sest me tunneme nagu mitte keegi teine ei mõista meid. Ausalt öeldes on võib selline olukord olla paganama raske ja masendav. Liiga sageli me alahindame enda sõpru. Rääki oma headele sõpradele ja perele oma plaanidest ja sellest, mida sa neilt ootad sellega seoses. Sa võid olla päris üllatunud, kui paljud tegelikult sind toetavad kuigi arvasid, et nad seda ei tee.

  5. Emotsioonid on nagu Ameerika mäed

  Emotsioonidel on komme tujutseda. Teinekord me tunneme nagu lendaksime ja teinekord on hoopis vastupidine olukord, selline tunne nagu oleks rongi alla jäänud. Sellised emotsioonid on 100% normaalsed, sest selline see elu kord on. Keegi meist ei ole 24/7 energiat täis naerupallid. Kui me oleksime 100% ajast õnnelikud, siis peab seal olema mängus mingi võlujook. Kuid pea meeles, et emotsioonid ja tunded mööduvad alati. Nad ei ole jäädavad… Nii et järgmine kord, kui oled kurb, siis tuleta endale meelde, et see on lihtsalt ajutine!

  6. Usu endasse

  Live the Life of Your Dreams

  “When you start living the life of your dreams, there will always be obstacles, doubters, mistakes, and setbacks along the way. But with hard work, perseverance and self-belief there is no limit to what you can achieve.”

  Üks kõige raskemaid asju mida elus teha tuleb on uskuda iseendasse. Miks see on raske? Sest meid pannakse proovile pidevalt. Kaotame sõprade toetust just siis kui seda oleks kõige rohkem vaja. Kui inimesed, keda sa imetled ei usu sinusse, siis see võib mõjuda väga rängalt. 

  Pole vahet, mis juhtub siis jäta meelde üks asi. Mitte kunagi ära kaota usku endasse. Nii kaua kui sa usud on kõik võimalik. Usu, et sa oled see pöörane tegelane, kes viib enda unistused täide. Nagu Bob Marley kunagi ütles: ““Don’t worry about a thing, cause every little thing is gonna be alright…”

  7. Anna tagasi

  “Ühed kõige õnnelikumad inimesed ei ole need kes saavad pidevalt kõike vaid need kes annavad ka palju tagasi…”

  Alusta väikeste asjade ja sammudega. Ütle aitäh vöörale inimesele. Aita kedagi ilma igasuguse tagamõtteta. Tee enda tüdruksõbrale üllatus, kui ta peale rasket tööpäeva koju jõuab. Mine kuhugi vabatahtlikuks. Anneta paar eurot kogukonda, kes vajavad seda rohkem kui sina. 

  Ühel päeval sa avastad, et sinu elui on rohkem eesmärke ja tähendusi. Aidata kedagi ilma põhjuseta annab hea tunde. Proovi seda ja sa ei kahetse. Ühel päeval tulevad need heateod ringiga sinuni tagasi. 

  8. Tähista väikeseid võite

  Pole vahet kui väike võit sul ka ei olnud, siis ole selle üle õnnelik. Jah, on ka selliseid päevi, kus millegi üle õnnelik olla on keerulisem kui suvel lumme kusta. Aga see teebki asja põnevaks! Ära oota kuni sa saavutad kõige suuremad unistused. Jaga see unistus tükkideks ning elu on palju parem.

  Kui kõik mida sa tahad saavutada juhtuks kohe, siis kaob ära mõte. Seega väikesed sammud on olulised, tähista neid.

  9. Planeeri enda aega nii, et oleks ka “niisama” olemist

  Mis on tänapäeva maailma märksõna? Kiirus! Lõpmatu tormamine ühest kohast teise. Kõik päevad on hoolikalt planeeritud. Mitte, et sellel midagi viga oleks. Mõnele meeldibki selline elustiil. Aga proovi teinekord leida aega lihtsalt olla. Proovi olla niisama. Ilma, et midagi teeksid. Sa võid avastada, et see on paganama raske ja ka ebamugav. Me oleme pideva müra sees ja see aja maha võtmine tundub võõras. Justkui asjad jääksid tegemata. Mõtle nüüd sellele, tegelikult ei juhtu midagi. Ainuke asi mis juhtuda saab on see, et sa suudad “kainelt” mõelda.

  10. Võta takistusi ja raskuseid võimalustena

  Elu nõuab meilt arengut. Kui meie areng peatub, siis me satume tsooni mida kutsutakse mugavustsoonisks. See on koht, kus on hea olla aga kõik seisab. Tõsi ta on, et me ei saa elus olla iga päev õnnelikud. Elu lihtsalt pakub meile liiga palju väljakutseid. Mida me aga saame teha on leida rahu ja heaolu iseendast. 

  Kõik mis juhtub, siis võta seda kui võimalusena areneda. Mõtle kui paljudel kordadel sa ei uskunud, et mingi keeruline olukord võib lõppeda hästi aga ometi see juhtus. Muidu sa ei oleks siin. 

  Elu võib võtta kui ühte suurt Ameerikamägede sõitu. Päris paljud kohad on hirmutavad ja pöörased aga lõpuks saab teekond ikkagi rahuliku ja õnneliku lõpu. “Sa pead uskuma, et asjad mängivad välja!” 

  Kokkuvõtteks

  Meil endal on kombeks öelda: “Elama on laiffi!” Vahet pole, mis takistus on elus tee peale sattunud, siis selle lause ütlemine on alati naeru näole toonud ja tuletanud meelde, et elu on lihtsalt üks pöörane seiklus mida ei tasu liiga tõsiselt võtta. Seega pane hullu ja ole mõnus. Genem out!

  Liked this article? Share it on Social Media!